Trophy Cabinet Men

Trophies Awarded at Scottish National Open Championships

The Trophy Cabinet archive at Scottish Swimming is undergoing an overhaul as part of a bigger project and will be updated later in the year with images.

H Reid Trophy     100m Freestyle 

2019

David Cumberlidge

Edinburgh University

2018

Jack Thorpe

Edinburgh University

2017

Jack Thorpe

Edinburgh University

2016

Geoffrey Cheah

Scaa-ZZ

2015

Robbie Renwick

University of Stirling

2014

Robbie Renwick

Co Glasgow

2013

Jak Scott

University of Stirling

2012

Jak Scott

Stirling Swim

2011

Ryan Bennett

Preston

2010

Robbie Renwick

Co Glasgow

 

 

Baillie R S Brown     100m Freestyle Junior

2019

Myles Lapsley

Co Glasgow

2018

John Kean

West Lothian

2017

Angus Nicol

Co Glasgow

2016

Ryan Retson

F.I.R.S.T.

2015

Scott McLay

Perth City

2014

Craig McLean

Carnegie

2013

Suleman Butt

Aberdeen

2012

Suleman Butt

Aberdeen

2011

Mark Szaranek

Carnegie

2010

Felix Gifford

Delting Dolphins

 

 

Earl of Roseberry Trophy  200m Freestyle 

2019

Stephen Milne

Perth City

2018

Jack Thorpe

Edinburgh University

2017

Stephen Milne

Perth City

2016

Nicholas Grainger

Co Sheffield

2015

Nicholas Grainger

Co Sheffield

2014

Robbie Renwick

Co Glasgow

2013

Joshua Walsh

University of Stirling

2012

Jak Scott

Stirling Swim

2011

Robbie Renwick

Co Glasgow

2010

David Carry

Stockport Metro

 

 

Ex-Presidents Trophy  200m Freestyle Junior 

2019

Myles Lapsley

Co Glasgow

2018

Liam McLaughlin

Warrender

2017

Fraser Agnew

Aberdeen Perfomance

2016

Scott Gibson

South Lanarkshire

2015

Tom Beeley

Aberdeen

2014

Angus Barr

South Lanarkshire

2013

Suleman Butt

Aberdeen

2012

Suleman Butt

Aberdeen

2011

Mark Szaranek

Carnegie

2010

Mark Szaranek

Carnegie

 

 

           

Edinburgh Police Trophy   400m Freestyle 

2019

Kyle Chisholm

Stockport Metro

2018

Tom Beeley

Aberdeen Performance

2017

Regan Lloyd

Team Ipswich

2016

Nick Grainger

Co Sheffield

2015

James Guy

Millfield

2014

Robbie Renwick

Co Glasgow

2013

Robbie Renwick

Co Glasgow

2012

Lewis Smith

Warrender

2011

Robbie Renwick

Co Glasgow

2010

David Carry

Stockport Metro

 

 

Norway Trophy  400m Freestyle Junior 

2019

Jack Muncey

Perth City

2018

Angus Allison

Warrender

2017

Archie Goodburn

Warrender

2016

Ryan Retson

F.I.R.S.T.

2015

Scott McLay

Perth City

2014

Angus Barr

South Lanarkshire

2013

Stephen Gibb

Dundee City Aquatics

2012

Suleman Butt

Aberdeen

2011

Suleman Butt

Aberdeen

2010

Stephen Milne

Perth City

 

 

Army Careers Trophy  1500m Freestyle 

2019

Liam McLaughlin

Warrender

2018

Ryan Reader

Derventio

2017

Richard Laird

South Lanarkshire

2016

Stephen Milne

Perth

2015

Stephen Milne

Perth

2014

Stephen Milne

Perth

2013

Martin Cremin

Stirling Swim

2012

Martin Cremin

Stirling Swim

2011

Martin Cremin

Stirling Swim

2010

Daniel Fogg

Loughborough University

 

 

 

Iain More Trophy  100m Breaststroke 

2019

Craig Benson

University of Stirling

2018

Craig Benson

University of Stirling

2017

Euan Inglis

Edinburgh University

2016

Ross Murdoch

University of Stirling

2015

Mark Tully

Edinburgh University

2014

Ross Murdoch

University of Stirling

2013

Jamie Graham

Co Glasgow

2012

Jamie Graham

Co Glasgow

2011

Michael Jamieson

Edinburgh University

2010

Kristopher Gilchrist

Edinburgh University

 

 

 

A W Joyce Trophy  100m Breaststroke Junior 

2019

Liam Murphy

F.I.R.S.T.

2018

John Kean

West Lothian

2017

John Kean

West Lothian

2016

Paul Miller

Aberdeen

2015

Cameron Muir

South Ayrshire

2014

Cameron Muir

South Ayrshire

2013

Andrew McFadzean

South Lanarkshire

2012

Daniel Lim

Warrender

2011

Daniel Lim

Warrender

2010

Craig Benson

Warrender

 

 

Sir J Hunter Trophy  200m Breaststroke 

2019

Ross Murdoch

University of Stirling

2018

Tobermory Mackay-Champion

Co Oxford

2017

Ross Murdoch

University of Stirling

2016

Ross Murdoch

University of Stirling

2015

Michael Jamieson

Bath

2014

Michael Jamieson

Edinburgh University

2013

Nicholas Quinn

Edinburgh University

2012

Ross Muir

F.I.R.S.T

2011

Michael Jamieson

Edinburgh University

2010

Kristopher Gilchrist

Edinburgh University

 

 

 

Esso Trophy  200m Breaststroke Junior 

2019

Angus Allison

Warrender

2018

John Kean

West Lothian

2017

Andrew MacIntosh

South Lanarkshire

2016

Andrew MacIntosh

South Lanarkshire

2015

Cameron Muir

South Ayrshire

2014

Cameron Muir

South Ayrshire

2013

Cameron Park

South Lanarkshire

2012

Daniel Lim

Warrender

2011

Jack McComish

South Lanarkshire

2010

James Yule

South Aberdeen

 

 

 

Prescott Trophy  100m Butterfly 

2019

Sam Horrocks

Co Manchester Aquatics

2018

Cameron Brooks-Clarke

Co Sheffield

2017

Joe Elwood

Loughborough University

2016

Conor Brines

Larne-US

2015

Tom Laxton

Loughborough University

2014

Craig Bowman

Carnegie

2013

Mark Szaranek

Carnegie

2012

Cameron Brodie

Kelly College

2011

Rafael  Munoz

Spain

2010

Andrew Mayor

Co Newcastle

 

 

J L Hunter Trophy  100m Butterfly Junior 

2019

Mark Ford

Co Glasgow

2018

Mark Ford

Co Glasgow

2017

Archie Goodburn

Warrender

2016

Ryan Retson

F.I.R.S.T.

2015

Tom Beeley

Aberdeen

2014

Ross Leslie

South Lanarkshire

2013

Duncan Scott

F.I.R.S.T.

2012

Craig Bowman

Carnegie

2011

Mark Szaranek

Carnegie

2010

Mark Szaranek

Carnegie

 

 

J Foster Trophy  200m Butterfly 

2019

Tom Beeley

Plymouth Leander

2018

Tom Beeley

Aberdeen Performance

2017

Duncan Scott

University of Stirling

2016

Louis Croenen

Vlaamse

2015

James Guy

Millfield

2014

Cameron Brodie

University of Stirling

2013

Cameron Brodie

University of Stirling

2012

Cameron Brodie

Kelly College

2011

Iain Macmillan

Edinburgh University

2010

Andrew Mayor

Co Newcastle

 

 

Shell Oil Trophy  200m Butterfly Junior 

2019

Mark Ford

Co Glasgow

2018

Mark Ford

Co Glasgow

2017

Archie Goodburn

Warrender

2016

Joe Watt

Co Glasgow

2015

Tom Beeley

Aberdeen

2014

Ryan Brown

B.E.S.T.

2013

Ryan Brown

B.E.S.T.

2012

Duncan Scott

F.I.R.S.T.

2011

Mark Szaranek

Carnegie

2010

Mark Szaranek

Carnegie

 

 

 

 

Bobby McGregor Cup 100m Backstroke 

2019

Craig McNally

University of Stirling

2018

Martyn Walton

University of Stirling

2017

Craig McNally

Co Glasgow

2016

Guy Barnea

Israel

2015

Chris Walker Hebborn

Bath

2014

Craig McNally

Warrender

2013

Ryan Bennett

University of Stirling

2012

Ryan Bennett

Preston

2011

Guido Guilherme

Brazil

2010

Ryan Bennett

Gallica

 

 

 

John Gunning Trophy  100m Backstroke Junior 

2019

Mark Ford

Co Glasgow

2018

Mark Ford

Co Glasgow

2017

Keir Edgar

F.I.R.S.T.

2016

Scott Gibson

South Lanarkshire

2015

Scott McLay

Perth City

2014

Craig McLean

Carnegie

2013

Suleman Butt

Aberdeen

2012

Jordan Lamb

Fife Performance

2011

Timothy McGovern

Co Aberdeen

2010

Andrew Arthur

Milngavie & Bearsden

 

 

 

A T Reid Trophy  200m Backstroke 

2019

Craig McNally

University of Stirling

2018

Dan Cross

Loughborough University

2017

Craig McNally

Co Glasgow

2016

Joe Hulme

Bath University

2015

Craig McNally

Warrender

2014

Craig McNally

Warrender

2013

Ryan Bennett

University of Stirling

2012

Ryan Bennett

Preston

2011

Ryan Bennett

Preston

2010

Ryan Bennett

Gallica

 

 

George Aird Trophy    200m Individual Medley Junior 

2019

Angus Allison

Warrender

2018

Angus Allison

Warrender

2017

Archie Goodburn

Warrender

2016

Joe Watt

Co Glasgow

2015

George Clough

Warrender

2014

Callum Lawrie

F.I.R.S.T.

2013

Duncan Scott

F.I.R.S.T.

2012

Craig Bowman

Carnegie

2011

Mark Szaranek

Carnegie

2010

Michael Thomson

East Lothian

 

 

J Sawers Trophy    400m Individual Medley 

2019

Thomas Paine

Co Manchester Aquatics

2018

Joe Litchfield

Loughborough University

2017

Mark Szaranek

Edinburgh University

2016

Max Litchfield

Co Sheffield

2015

Lewis Smith

University of Stirling

2014

Lewis Smith

University of Stirling

2013

Ross Muir

University of Stirling

2012

Lewis Smith

Warrender

2011

Lewis Smith

Warrender

2010

Tom Haffield

City of Cardiff

 

 

Temp Libre Jeunesse & Sports Trophy

  400m Individual Medley Junior 

2019

Angus Allison

Warrender

2018

Jamie McGregor

Perth City

2017

Daniel Ferguson

West Lothian

2016

Ryan Retson

F.I.R.S.T.

2015

George Clough

Warrender

2014

Callum Lawrie

F.I.R.S.T.

2013

Duncan Scott

F.I.R.S.T

2012

Duncan Scott

F.I.R.S.T

2011

Daniel Lim

Warrender

2010

Euan Dunbar

Co Aberdeen

 

 

 

J Anderson Trophy    4 x 200m  Freestyle Relay

2019

University of Stirling

2018

Aberdeen Performance

2017

Warrender

2016

University of Stirling

2015

University of Stirling

2014

Tigers

2013

Co Glasgow

2012

Edinburgh University

2011

Co Glasgow

2010

Edinburgh University