Trophy Cabinet Women

Trophies awarded at Scottish National Open Championships

The Trophy Cabinet archive at Scottish Swimming is undergoing an overhaul as part of a bigger project and will be updated later in the year with images.

Baillie Hugh McCulloch (The Robertson Trophy)    100m Freestyle

2019

Lucy Hope

Edinburgh University

2018

Katherine Stark

Edinburgh University

2017

Lucy Hope

Edinburgh University

2016

Rachel Masson

South Aberdeen

2015

Rebecca Tunner

Co Sheffield

2014

Sian Harkin

University of Striling

2013

Rachel Masson

South Aberdeen

2012

Lucy Ellis

Stirling Swim

2011

Maria Fuster

Spain

2010

Lucy Hope

Edinburgh University

 

Past Presidents Trophy     100m Freestyle Junior

2019

Katie Goodburn

Warrender

2018

Emma Russell

Hearts

2017

Katie Robertson

South Ayrshire

2016

Anna Fleming

Co Glasgow

2015

Chanel Sneddon

F.I.R.S.T.

2014

Katie Stark

Warrender

2013

Lucy Hope

B.E.S.T.

2012

Rachael O'Donnell

Carnegie

2011

Kirstin McKinley

Milngavie & Bearsden

2010

Sarah Hamilton

South Aberdeen

 

 

Mrs J Campbell Trophy  200m Freestyle 

2019

Kathryn Greenslade

Edinburgh University

2018

Beth Aitchison

Loughborough University

2017

Kathryn Greenslade

Edinburgh University

2016

Camilla Hattersley

Co Glasgow

2015

Siobhan O'Connor

Bath

2014

Caitlin McClatchey

Edinburgh University

2013

Hannah Miley

Garioch

2012

Hannah Miley

Garioch

2011

Rebecca Adlington

Nova Centurion

2010

Rebecca Adlington

Nova Centurion

 

 

Ellen King Trophy  200m Freestyle Junior 

2019

Kailyn Hall

Aberdeen Performance

2018

Ellis Shiels

Milnagvie & Bearsden

2017

Katie Robertson

South Ayrshire

2016

Lexie Waller

Hearts

2015

Ailsa Beck

South Aberdeen

2014

Katie Stark

Warrender

2013

Lucy Hope

B.E.S.T

2012

Jessica Christie

South Aberdeen

2011

Emily Jones

Garioch

2010

Fiona Donnelly

Nova Centurion

 

 

 

Dee ASC Trophy  400m Freestyle 

2019

Hannah Miley

Aberdeen Performance

2018

Monique Olivier

Edinburgh University

2017

Camilla Hattersley

Co Glasgow

2016

Camilla Hattersley

Co Glasgow

2015

Camilla Hattersley

Co Glasgow

2014

Hannah Miley

Garioch

2013

Hannah Miley

Garioch

2012

Lucy Ellis

Stirling Swim

2011

Sasha Matthews

Nova Centurion

2010

Hannah Miley

Aberdeen Performance

 

 

 

News of the World Trophy  400m Freestyle Junior 

2019

Madeleine Robertson

Mijas

2018

Katie Shanahan

Co Glasgow

2017

Iona MacLeod

Dundee City Aquatics

2016

Nikki Miller

South Lanarkshire

2015

Jessica Thomson

Coast

2014

Meg Finnon

South Lanarkshire

2013

Jennifer King

North Ayrshire

2012

Rebecca Murray

F.I.R.S.T.

2011

Camilla Hattersley

Perth City

2010

Camilla Hattersley

Perth City

 

Dundee Evening Telegraph Trophy  800m Freestyle 

2019

Meg Finnon

University of Stirling

2018

Mia Leech

EAST

2017

Camilla Hattersley

Co Glasgow

2016

Camilla Hattersley

Co Glasgow

2015

Camilla Hattersley

Co Glasgow

2014

Hannah Miley

Garioch

2013

Hannah Miley

Garioch

2012

Megan Gilchrist

Armadale

2011

Rebecca Adlington

Nova Centurion

2010

Rebecca Adlington

Nova Centurion

 

 

J M Wainwright Trophy 100m Backstroke 

2019

Kathleen Dawson

University of Striling

2018

Charlotte Evans

Loughborough University

2017

Elizabeth Simmonds

Edinburgh University

2016

Ekaterina Avramova

Ealing

2015

Georgia Davies

Loughborough University

2014

Kathleen Dawson

Warrington Warriors

2013

Katie Avramova

Ealing

2012

Charlotte McKenzie

F.I.R.S.T

2011

Katie Avramova

Ealing

2010

Georgia Davies

Swansea Performance

 

 

 

 

 

H P Kuttner Trophy  100m Backstroke Junior 

2019

Ellie Turner

Carnegie

2018

Ellis Shiels

Milngavie & Bearsden

2017

Lexie Waller

Hearts

2016

Lexie Waller

Hearts

2015

Lexie Waller

Hearts

2014

Karen Reid

South Ayrshire

2013

Lucy Hope

B.E.S.T.

2012

Charlotte McKenzie

F.I.R.S.T.

2011

Charlotte McKenzie

F.I.R.S.T.

2010

Fiona Donnelly

Nova Centurion

 

 

Betty McLaren Memorial Cup  200m Backstroke 

2019

Ellie Turner

Carnegie

2018

Charlotte Evans

Loughborough University

2017

Elizabeth Simmonds

Edinburgh University

2016

Jessica Fullalove

Co Manchester Aquatics

2015

Elizabeth Simmonds

Bath

2014

Chelsea Lawson

Carnegie

2013

Lucy Hope

B.E.S.T.

2012

Hannah Miley

Garioch ASC

2011

Georgia Hohmann

Nova Centurion

2010

Hannah Miley

Garioch ASC

 

 

A D Spence Trophy  100m Breaststroke 

2019

Kara Hanlon

Edinburgh University

2018

Kara Hanlon

Edinburgh University

2017

Corrie Scott

Edinburgh University

2016

Siobhan O'Connor

Bath University

2015

Corrie Scott

Edinburgh University

2014

Kathryn Johnstone

Edinburgh University

2013

Kathryn Johnstone

Edinburgh University

2012

Corrie Scott

Edinburgh University

2011

Marina Garcia

Spain

2010

Kerry Buchan

Edinburgh University

 

 

 

 

An Tostal Shield 100m Breaststroke Junior 

2019

Katie Goodburn

Warrender

2018

Lucy Ross

South Lanarkshire

2017

Katie Robertson

South Ayrshire

2016

Katie Robertson

South Ayrshire

2015

Katie Robertson

South Ayrshire

2014

Erin Robertson

South Ayrshire

2013

Kara Hanlon

Highland

2012

Rachael O'Donnell

Carnegie

2011

Emily Jones

Garioch

2010

Hayleigh Montieth

Co Aberdeen

 

 

A J McDonald Trophy  200m Breaststroke 

2019

Kara Hanlon

Edinburgh University

2018

Kara Hanlon

Edinburgh University

2017

Viktoria Zeynep Gunes

Turkish Federation

2016

Molly Renshaw

Loughborough University

2015

Molly Renshaw

Loughborough University

2014

Hannah Miley

Garioch

2013

Kerry Buchan

University of Striling

2012

Hannah Miley

Garioch ASC

2011

Emma Bird

Nova Centurion

2010

Kerry Buchan

Edinburgh University

 

 

 

W Cowan  200m Breaststroke Junior 

2019

Sophie Bain

Aberdeen Performance

2018

Yvonne Brown

South Lanarkshire

2017

Katie Robertson

South Ayrshire

2016

Katie Robertson

South Ayrshire

2015

Erin Robertson

South Ayrshire

2014

Emma Chittleburgh

Warrender

2013

Emma Chittleburgh

Warrender

2012

Rachael O'Donnell

Carnegie

2011

Orla Adams

Garioch

2010

Hayleigh Montieth

Co Aberdeen

 

 

 

O W D MacKenzie Trophy  100m Butterfly 

2019

Tain Bruce

Edinburgh University

2018

Sophie Freeman

EAST

2017

Tain Bruce

Edinburgh University

2016

Tain Bruce

Edinburgh University

2015

Rachel Kelly

Loughborough University

2014

Fiona Donnelly

Warrender

2013

Emily Jones

Aberdeen

2012

Emily Jones

Garioch ASC

2011

Judit Ignacio

Spain

2010

Louise Pate

Edinburgh University

 

 

Esso Trophy  100m Butterfly Junior 

2019

Lucy Grieve

South Ayrshire

2018

Gaia Alcaras

Aberdeen Performance

2017

Keanna MacInnes

Hearts

2016

Anna Fleming

Co Glasgow

2015

Eve White

Dumfries

2014

Tain Bruce

Carnegie

2013

Tain Bruce

Carnegie

2012

Charlotte McKenzie

F.I.R.S.T.

2011

Rachel Sharples

East Lothian

2010

Emily Jones

Garioch

 

 

 

Barrs Irn Bru Trophy  200m Butterfly 

2019

Keanna MacInnes

University of Striling

2018

Tain Bruce

Edinburgh University

2017

Keanna MacInnes

Heart of Midlothian

2016

Isobel Grant

Co Sheffield

2015

Elena Sheridan

Loughborough University

2014

Hannah Miley

Garioch ASC

2013

Hannah Miley

Garioch ASC

2012

Hannah Miley

Garioch ASC

2011

Mireia Belmonte

Spain

2010

Hannah Miley

Garioch ASC

 

 

 

Milk Marketing Trophy   200 Individual Medley 

2019

Hannah Miley

Aberdeen Performance

2018

Beth Aitchison

Loughborough University

2017

Viktoria Zeynep Gunes

Turkish Federation

2016

Siobhan O'Connor

Bath University

2015

Siobhan O'Connor

Bath

2014

Hannah Miley

Garioch ASC

2013

Hannah Miley

Garioch ASC

2012

Hannah Miley

Garioch ASC

2011

Mireia Belmonte

Spain

2010

Hannah Miley

Aberdeen Performance

 

 

 

 

Elliot Cup  200m Individual Medley Junior 

2019

Lucy Grieve

South Ayrshire

2018

Katie Shanahan

Co Glasgow

2017

Katie Robertson

South Ayrshire

2016

Nikki Miller

South Lanarkshire

2015

Tara Haworth

Carnegie

2014

Tain Bruce

Carnegie

2013

Kathleen Dawson

Warrington Warriors

2012

Racehl O'Donnell

Carnegie

2011

Emily Jones

Garioch ASC

2010

Emily Jones

Garioch ASC

 

 

 

Lord Invercairn Trophy  400m Individual Medley 

2019

Hannah Miley

Aberdeen Performance

2018

Katie Shanahan

Co Glasgow

2017

Viktoria Zeynep Gunes

Turkish Federation

2016

Hannah Miley

Garioch

2015

Aimee Wilmott

London Aquatics

2014

Hannah Miley

Garioch ASC

2013

Hannah Miley

Garioch ASC

2012

Hannah Miley

Garioch ASC

2011

Hannah Miley

Garioch ASC

2010

Hannah Miley

Garioch ASC

 

 

Fiona Davis Trophy  400m Individual Medley Junior 

2019

Ellie Turner

Carnegie

2018

Katie Shanahan

Co Glasgow

2017

Keanna MacInnes

Hearts

2016

Nikki Miller

South Lanarkshire

2015

Tara Haworth

Carnegie

2014

Chanel Sneddon

F.I.R.S.T.

2013

Jennifer King

North Ayrshire

2012

Joanna Whitelaw

East Lothian

2011

Orla Adams

Garioch

2010

Emily Jones

Garioch