Friday, October 21, 2016

British Swimming Unveils Performance Squads

British Swimming has announced its 2017 performance squads for Podium and Podium Potential athletes as the sport enters the Tokyo 2020 Olympic cycle.

Fifty-five athletes across Podium (17) and Podium Potential (38) have been selected to the World Class Performance Programme for the 2016/17 season following an extensive selection procedure.  On defining nominations to UK Sport, British Swimming undertakes a thorough analysis of athletes’ current and past performances to assess their ability to win future medals on the Olympic stage.

Athletes selected on to the World Class programmes are eligible to receive advanced training camp and competition opportunities, access to world-class sports science and medicine services, and enhanced support from British Swimming performance staff and National Institute of Sport programmes across the country. Athletes will also receive targeted financial assistance from UK Sport through the World Class Performance Programme’s Athlete Personal Award (APA).  

British Swimming National Performance Director Chris Spice said: “The sport enjoyed a very successful 2016 but we know that our aims and ambitions don’t end there as we now move forward to the 2020 Olympic Games. This year’s investment is going to enable our talented swimmers to continue to achieve their performance targets as they set their sights on Tokyo.    

“Our focus on process driven goals supporting our clear medal opportunities has delivered fantastic results in the last three years.  This valuable support has helped us to achieve as a team and I’d like to thank UK Sport and the National Lottery for their continued investment.”

British Swimming's Head of Elite Development Tim Jones said: "The past year has been great with some strong performances from a number of our young and talented swimmers. As we begin the new quadrennial we have used this opportunity to make some obvious investments into a new generation of athletes with a clear focus on Tokyo and beyond.

“Through membership of the World Class Programme we believe we can help all of our athletes on their journey by providing a comprehensive support package to help further nurture their talent. All swimmers have been set clear personalised outcome and process goal for the coming season, and we will be monitoring more closely than ever the successful completion of these targets.”

Athletes selected for the Podium programme are:

Name

Club

Nation

Adam Peaty

City of Derby

England

Aimee Willmott

London Aquatics Centre Performance Programme

England

Andrew Willis

National Centre Bath

England

Ben Proud

Plymouth Leander

England

Chloe Tutton

City of Cardiff

Wales

Chris Walker-Hebborn

National Centre Bath

England

Dan Wallace

University of Stirling

Scotland

Duncan Scott

University of Stirling

Scotland

Francesca Halsall

City of Liverpool

England

Hannah Miley

University of Aberdeen Performance Swim Team

Scotland

Jack Burnell

National Centre Loughborough

England

James Guy

Millfield School

England

Jazz Carlin

National Centre Bath

Wales

Max Litchfield

City of Sheffield

England

Molly Renshaw

National Centre Loughborough

England

Siobhan-Marie O’Connor

National Centre Bath

England

Stephen Milne

Perth City

Scotland

 

Athletes selected for the Podium Potential programme are: 

Name

Club

Nation

Abbie Wood

National Centre Loughborough

England

Alice Dearing

National Centre Loughborough

England

Anna Maine

Woking

England

Caleb Hughes

National Centre Loughborough

England

Calum Jarvis

National Centre Bath

Wales

Cameron Kurle

Millfield School

England

Charlie Attwood

National Centre Bath

England

Craig McLean

University of Stirling

Scotland

Daniel Jervis

Swim Swansea

Wales

Danielle Huskisson

University of Stirling

England

David Murphy

City of Oxford

England

Edward Baxter

City of Derby

England

Emily Large

Newcastle Swim Team

England

Freya Anderson

Ellesmere College

England

Georgia Coates

City of Leeds

England

Georgina Boyle

National Centre Bath

England

Harriet Cooper

City of Derby

England

Holly Hibbott

Stockport Metro

England

Imogen Clark

Derventio Excel

England

Jessica Fullalove

National Centre Bath

England

Joe Hulme

National Centre Bath

England

Joe Litchfield

City of Sheffield

England

Kathleen Dawson

University of Stirling

Scotland

Katie Matts

Stockport Metro

England

Kyle Chisholm

Boro of Kirklees

England

Laura Stephens

Plymouth Leander

England

Layla Black

City of Leeds

England

Luke Greenbank

City of Derby

England

Luke Davies

City of Birmingham

England

Nicholas Grainger

City of Sheffield

England

Rosie Rudin

City of Sheffield

England

Ross Murdoch

University of Stirling

Scotland

Sarah Vasey

City of Derby

England

Tazmin Pugh

Ellesmere College`

England

Thomas Fannon

Plymouth Leander

England

Timothy Shuttleworth

National Centre Loughborough

England

Toby Robinson

National Centre Loughborough

England

Tom Derbyshire

National Centre Bath

England

-ends-

 

comments powered by Disqus