Monday, April 23, 2018

Fun, Fitness and Friendship on show as record numbers attend Scottish Masters Championships

A record number of competitors representing approximately 30 clubs took to the pool at Tollcross International Swimming Centre for the Scottish National Masters Short Course Championships on this weekend. Swimmers came from all over the UK and even as far as Norway, and ranged from ages as young as 18 and our eldest being William Groves at 81, proving that swimming really is a sport for life.

This annual fixture has a great atmosphere combining the competitive elements of a national swimming meet with the fun, fitness and friendship theme of Masters swimming. A selection of brilliant photos by Brian Battensby are available on our Facebook and Flickr pages.

The quality of swimming at this event is best demonstrated by the number of records that were broken at the meet, with 11 British Records and no fewer than 37 Scottish Records set over the weekend, as well as a European Record from Nicola Latty in the Women's 400m IM. The full list of records can be found at the bottom of this article.

Once the competitive swimming was over, participants enjoyed a buffet dinner, a ceilidh and awards night on Saturday at Glasgow University Union, with Silver City Blues retaining their title as the top club.

Full results are available via SwimScotland, here.

The full list of award winners is as follows (done by Age Correction Factor - Scottish swimmers only):

Men's 50m Butterfly (Inverclyde Trophy): Martin Snape, Silver City Blues

Women's 50m Butterfly (Elizabeth McCallum Trophy): Dawn Coleman, St Thomas

Men's 50m Backcrawl (Norrie Beattie Trophy): Eddie Riach, Milngavie & Bearsden

Women's 50m Backcrawl (Inverclyde Trophy): Amy Harper, Lerwick

Men's 50m Breaststroke (Speedo Trophy): Gordon Belbin, Ulverston

Women's 50m Breaststroke (Speedo Trophy): Albena Collins, Lerwick

Men's 50m Freestyle (Brogan Trophy): Peter Long, Silver City Blues       

Women's 50m Freestyle (Brogan Trophy): Dawn Coleman, St Thomas

Men 1500m Freestyle (Galletly Trophy): Eddie Riach, Milngavie & Bearsden

Women 1500m Freestyle (J Stobie Trophy): Audrey Cooper, Silver City Blues

Decathlon Winners for 2017                        

Men: Stuart McIntosh, Aberdeen Dolphins (2nd Eddie Riach, 3rd Ian Milne)

Women: Judy Hattle, Carlisle (2nd Audrey Cooper, 3rd Karen McBeath)

 British Records 

Michael Hodgson

Guildford City

100m IM

50-54

01.00.96

Michael Hodgson

Guildford City

100m B'fly

50-54

01.00.29

Nicola Latty (Also European Record)

Holywell SC

400m IM

45-49

05.20.89

Eddie Riach

Milngavie & Bearsden

200m B'crl

65-69

02.39.01

Eddie Riach

Milngavie & Bearsden

400m IM

65-69

05.58.62

Robert Robson

Kenilworth Masters

200m B'strk

45-49

02.26.43

Michelle Ware

Guildford City

50m B'crl

45-49

00.31.68

Michelle Ware

Guildford City

100m F'styl

45-49

01.00.22

Lorraine Wheatley

Motherewell & Wishaw

100m B'strk

50-54

01.20.15

Lorraine Wheatley

Motherewell & Wishaw

200m B'strk

50-54

02.56.17

Scottish Records

Eddie Riach

Milngavie & Bearsden

400m IM

65-69

05.58.62

Eddie Riach

Milngavie & Bearsden

100m F'styl

65-69

01.06.49

Eddie Riach

Milngavie & Bearsden

200m B'crl

65-69

02.39.01

Eddie Riach

Milngavie & Bearsden

400m F'styl

65-69

05.09.37

Eddie Riach

Milngavie & Bearsden

100m IM

65-69

01.17.36

Eddie Riach

Milngavie & Bearsden

50m B'crl

65-69

00.34.71

Eddie Riach

Milngavie & Bearsden

100m B'crl

65-69

01.15.08

Connor Wilson

Heart of Midlothian

200m B'crl

25-29

02.11.48

Connor Wilson

Heart of Midlothian

200m B'strk

25-29

02.17.79

Connor Wilson

Heart of Midlothian

100m B'crl

25-29

00.58.49

Martin Snape

Silver City Blues

50m B'fly

40-44

00.26.57

Martin Snape

Silver City Blues

100m B'fly

40-44

00.59.73

Martin Snape

Silver City Blues

100m IM

40-44

01.00.24

Margaret Smith

City of Milton Keynes

100m F'styl

60-64

01.11.96

Margaret Smith

City of Milton Keynes

50m B'crl

60-64

00.40.15

Margaret Smith

City of Milton Keynes

50m F'styl

60-64

00.31.70

Peter Long

Silver City Blues

100m F'styl

55-59

01.00.87

Peter Long

Silver City Blues

50m F'styl

55-59

00.27.21

Audrey Cooper

Silver City Blues

200m B'crl

60-64

03.04.38

Audrey Cooper

Silver City Blues

200m F'styl

60-64

02.36.03

Henry Morris

Orkney ASC

100m B'strk

75-79

01.45.79

Henry Morris

Orkney ASC

200m B'strk

75-79

03.51.67

Julia Hector

Inverclyde Masters

50m B'fly

65-69

00.40.69

Julia Hector

Inverclyde Masters

100m F'styl

65-69

01.22.82

Julia Hector

Inverclyde Masters

50m F'styl

65-69

00.37.28

Julia Hector

Inverclyde Masters

100m B'fly

65-69

01.36.80

Fiona King

Milngavie & Bearsden

100m B'strk

30-34

01.15.73

Fiona King

Milngavie & Bearsden

200m B'strk

30-34

02.44.78

Janet McLean

Carnegie

400m IM

45-49

05.30.66

Janet McLean

Carnegie

200m B'crl

45-49

02.40.92

Lorraine Wheatley

Motherwell & Wishaw

100m B'strk

50-54

01.20.15

Lorraine Wheatley

Motherwell & Wishaw

200m B'strk

50-54

02.56.17

Lorraine Wheatley

Motherwell & Wishaw

50m B'strk

50-54

00.38.12

Albena Collins

Lerwick

50m B'strk

55-59

00.38.02

Susan Fraser

Fee Style

50m B'strk

45-49

00.37.23

Robert O'Hanlon

Motherwell & Wishaw

200m B'fly

70-74

05.24.21

Dawn Coleman

St Thomas

50m F'styl

55-59

00.29.43

    

Top Club Award

Silver City Blues

807

Warrendar Baths Club

391

Heart of Midlothian

364

Ren 96

293

Motherwell & Wishaw

245

Newcastle

233

Milngavie & Bearsden

226

Guildford

198

If you'd like to enter the British Masters Championship, follow this link: http://www.swimming.org/masters/british-masters-championships/ 

comments powered by Disqus